Сокільницька територіальна громада
Львівська область, Львівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Чадний газ. Як запобігти біді ?!

Дата: 01.03.2021 14:51
Кількість переглядів: 541


Фото без опису


Звідки чадний газ береться у вашому домі?

Чадний утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ. Зокрема, сильна вітряна погода може спричинити появу зворотної тяги: в такому разі продукти горіння не виводяться назовні, а накопичуються у приміщенні.

 

Газ невидимий — він не має кольору та запаху, тож усвідомити, чи він накопичується в приміщенні, неможливо. Є спеціальні прилади — детектори чадного газу, які визначають його в повітрі. Це фактично єдиний спосіб збагнути, що газ накопичується.
 


Що відбувається, якщо дихати чадним газом?

Під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з'єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Що довше відбувається вдихання газу, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.


Які виникають симптоми?

Коли концентрація ще не висока, можна відчути головний біль, погіршення світлової та кольорової чутливості зору, погіршення слуху, утруднене дихання, задишку чи сухий кашель. При збільшенні концентрації газу відчуватиметься сильний головний біль, слабкість, запаморочення та нудота.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Вдихання газу у високих концентраціях може спричини дуже тяжкі 
симптоми: втрату рівноваги спричинену пошкодженням головного мозку та нервової системи, сильне запаморочення, задишку і пришвидшення частоти серцебиття (більше ніж 100 ударів на хвилину), судоми та втрату свідомості. Якщо концентрація дуже висока, смерть може наступити протягом кількох хвилин.

Чадний газ небезпечний для всіх, проте деякі люди схильні до ризику більше, ніж інші. Це вагітні жінки, люди з хворобами легень та з серцево-судинними хворобами. Немовлята та діти також дуже вразливі до впливу цього газу. Тривалий вплив чадного газу також може завдати шкоди ще ненародженій дитині.

Крім цього, до чадного газу вразливі й тварини. Тож якщо ви помітили, що вашому котику чи песику стало погано без явних на те причин, пов’язаних зі здоров’ям, — перевірте чи у вас все гаразд з приладами та з доступом повітря. І, звісно, потурбуйся про своїх звірят. Для них вдихання навіть не надто великих концентрацій газу може бути смертельним.

Якщо хтось отруївся чадним газом — треба звернутися за медичною допомогою. Якщо це серйозні симптоми треба негайно телефонуйте в швидку. Навіть якщо ви зрозуміли, що вдихали чадний газ в невисоких концентраціях, вийшли на повітря і вже почуваєтеся нормально — все одно зверніться до свого лікаря. Особливо, якщо це трапилося з дитиною чи якщо у вас є хвороби, які роблять вас більш вразливими.


Як цього уникнути?

  • Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади. Особливо важливий доступ повітря, коли ці прилади працюють.
  • Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені. До прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення. Очевидно, що несправні газові прилади також становлять небезпеку.
  • Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.
  • Не залишайте працюючі газові прилади без нагляду.
  • В помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.
  • Електровитяжці та газовій колонці чи котлу не місце в одному приміщенні. Якщо одночасно працюють витяжка та димохідний газовий прилад, електровитяжка створює зворотну тягу. Через це чадний газ та інші продукти згоряння, не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні.

Крім дотримання правил безпеки та регулярних перевірок димовентиляційних каналів у будинку, вберегтись від отруєння допоможе й сигналізатор загазованості, який відразу сповіщатиме про витік чадного чи природного газу за допомогою звуковоно сигналу.


 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора