Вакцинація працівників сокільницької амбулаторії ЗПСМ

Дата: 05.07.2022 10:45

#Вакцинаціяпрацівників

Дифтерія – інфекційне захворювання, що викликається бактерією Corynebacterium diphtheriae (бацила Леффлера, дифтерійна паличка), при якому найчастіше вражається ротоглотка, але нерідко до патологічного процесу залучається гортань, бронхи, ніс, шкіра і інші органи.

Інфекція передається повітряно-краплинним шляхом, значно рідше – побутовим. Джерело інфекції – хвора людина або носій токсигенных штамів. Через верхні дихальні шляхи дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, виробляє токсин, який, руйнуючи тканини дихальної системи, визначає клінічну картину і тяжкість захворювання.

У більшості випадків дифтерія проявляється у вигляді ангіни. Хвороба починається з невеликого підвищення температури, слабкості, хворобливості при ковтанні, збільшуються передні верхні шийні лімфатичні вузли, відзначається почервоніння і набряклість мигдалин, на них утворюються плівки, які утрудняють дихання і ковтання. Колір плівок – зазвичай білий в перші 2-3 дні захворювання, але потім набули сірого або жовтувато-сірого кольору. Приблизно через тиждень захворювання закінчується одужанням (легка форма, як правило, у прищеплених від дифтерії), або переходить у важчу – токсичну форму, обумовлену системною дією дифтерійного токсину, який при попаданні в кров може вражати серце, нирки, нервову систему.

Серед найбільш небезпечних ускладнень дифтерії поразки:

серцево- судинної системи – міокардит, порушення серцевого ритму;

нервової системи – неврологічні ускладнення дифтерії обумовлені поразкою різних черепних і периферичних нервів і проявляються паралічем акомодації, косоокістю, парезами кінцівок, а у важчих випадках паралічем дихальних м’язів та м’язів діафрагми; легеневої системи – пневмонія, дихальна недостатність.

До вторинних ускладнень дифтерія відносить наступні важкі патологічні стани: гострі порушення мозкового кровообігу (тромбози, емболія), метаболічна енцефалопатія, набряк головного мозку, токсичні ураження нирок, дифтерійний гепатит, а також інфекційно-токсичний шок і ДВС-синдром (синдром диссемінованого внутрішньосудинного згортання – порушення системи згортання крові).

Токсична форма дифтерії може призводити до гострої ниркової, серцево-судинної, дихальної або поліорганної недостатності.

Дифтерія – контрольована інфекція! За умови 95-відсоткового охоплення щепленням населення є гарантія ефективності вакцинації – усунення поширення інфекції серед людей, вихід країни з розряду ендемічних по цьому захворюванню.